Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Polski Inżynier nie chce jechać do Niemiec

Według sondy opublikowanej w portalu Banku Danych o Inżynierach www.bdi.com.pl na wyjazd do pracy w Niemczech zdecydowałoby się niecałe 7% inżynierów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Jest to ostatni wynik spośród krajów, o które pytano.

Według sondy opublikowanej w portalu Banku Danych o Inżynierach www.bdi.com.pl na wyjazd do pracy w Niemczech zdecydowałoby się niecałe 7% inżynierów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Jest to ostatni wynik spośród krajów, o które pytano. 

Od 1 listopada Niemcy łagodzą ograniczenia dostępu do rynku pracy. Zmiany dotyczą między innymi polskich inżynierów. Tymczasem polscy specjaliści niechętnie odnoszą się do pracy u sąsiadów zza Odry.

W sondzie „Jeżeli miałbyś obecnie ofertę pracy za granicą to w jakim kraju najbardziej chciałbyś pracować:” opublikowanej przez Bank Danych o Inżynierach najrzadziej wybieranym krajem były właśnie Niemcy.Prym wiodła Wielka Brytania - najpopularniejsza zapewne ze względu na stosunkowo dość powszechną wśród inżynierów znajomość języka angielskiego, dostępną komunikację lotniczą, a także liczebność Polaków w tym kraju oraz stawki wynagrodzeń liczonych w funtach.

Dużą popularnością cieszą się też kraje skandynawskie - Szwecja, Dania, czy Norwegia - z pewnością ze względu na wysoki standard życia, sprawny system socjalny, czy też niższy wymiar czasu pracy - np. 37 godzinny tydzień pracy w Danii. Blisko 15% głosujących zadeklarowało, że nie zdecydowałoby się wyjechać z kraju w związku z pracą. Na Niemcy głos oddało tylko 6,9% inżynierów, to o ponad 3% mniej niż na bardziej oddaloną od Polski Holandię. 

Czemu zatem Niemcy - mimo bezpośredniego sąsiedztwa z Polską - nie cieszą się popularnością wśród polskich inżynierów? 
- W grę wchodzi zapewne kilka czynników - komentuje Magdalena Jóźwik, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w Banku Danych o Inżynierach.
- Nie bez znaczenia może być to, że Niemcy kojarzą się bardziej z jeżdżeniem na tzw. „saksy”, niż do pracy na stanowiskach specjalistycznych. Pewien wpływ mogą mieć zapewne stereotypy związane z postrzeganiem Niemców przez Polaków. Ponadto w Skandynawii, czy Holandii łatwo porozumieć się w języku angielskim, a tamtejsi pracodawcy często zapewniają lekcje języka lokalnego. Niemiecki zna niewielu polskich inżynierów a jest raczej wymagany przez niemieckich pracodawców. 
- Działają tu te mechanizmy co wszędzie. - dodaje Magdalena Jóźwik. - Na rynku są już obecni gracze, którzy weszli na niego jako pierwsi i maja już ugruntowaną pozycję. Teraz oferta się poszerza, a to czy polscy specjaliści z niej skorzystają zależeć będzie od jej atrakcyjności, działań promocyjnych pracodawców, etc.

Jeżeli miałbyś obecnie ofertę pracy za granicą to w jakim kraju najbardziej chciałbyś pracować:

- Wielka Brytania - 21,2%
- Norwegia - 18,9%
- tylko w Polsce. - 14,1%
- inny kraj - 11,2%
- Holandia - 10,8%
- Szwecja - 9,7%
- Dania - 7,3%
- Niemcy - 6,9%

Źródło: Bank Danych o Inżynierach. Analiza na podstawie odpowiedzi 1150 inżynierów na www.bdi.com.pl

Niemcy tracą więc z powodu późnego otwarcia rynku dla polskich pracowników. Muszą dopiero zapracować na swoją markę jako kraju w którym warto pracować. Do Wielkiej Brytanii czy Danii wyjechało już wiele osób, niemal każdy ma znajomych, którzy się tam przenieśli i są zadowoleni. Niemiec w tym gronie jeszcze nie ma. Muszą zbudować swój wizerunek wśród specjalistów, mimo iż niemieckie koncerny i technologie znane są wśród polskich inżynierów.
Ciekawostką wobec wyników sondażu może być fakt, iż w dwóch ostatnich latach (2005, 2006)  to własnie niemiecka firma Siemens była wskazywana jako najatrakcyjniejszy pracodawca wśród inżynierów w Polsce w rankingu „Firma dla Inżyniera” przeprowadzanego przez Bank Danych o Inżynierach.

O braku inżynierów czy informatyków u naszych zachodnich sąsiadów mówi się już od dawna. Z pewnością więc wiele firm działających na niemieckim rynku będzie chciało skorzystać z wiedzy i umiejętności polskich specjalistów. To, czy uda im się namówić polskich inżynierów do współpracy będzie zależało między innymi od determinacji w pokonywaniu stereotypów, tworzenia pozytywnej atmosfery, a zwłaszcza atrakcyjnej propozycji rozwoju kariery za granicą, jakie będą w stanie przedstawić polskim inżynierom, których wymagania stale rosną.  

Magdalena Jóźwik - Specjalista ds. Marketingu i Sprzedaży Usług
Bank Danych o Inżynierach Żebrowscy Sp. J.

« powrót