Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Pochwała od szefa lepsza niż podwyżka?

Jesteś szefem, chcesz sprawić, by twój pracownik poczuł się lepiej? Pochwal go. Taki gest wpłynie na niego równie motywująco, jak nagroda pieniężna. Naukowcy odkryli kolejną tajemnicę naszego mózgu, do której niekoniecznie chcielibyśmy się przyznać.

Badania nad uskrzydlającą siłą dobrego słowa zostały przeprowadzone w japońskim Instytucie Nauk Psychologicznych. Porównaliśmy wpływ nagrody społecznej i materialnej. Zgodnie z naszymi przewidywaniami okazało się, że obie powodowały uaktywnienie obszaru mózgu odpowiedzialnego za odczuwanie zadowolenia - tłumaczy autor badań profesor Norihiro Sadato. Naukowiec podkreśla, że właśnie potrzeba pochwały, potrzeba dobrej oceny w oczach innych, to powód dla którego staramy się czynić innym dobrze. 

Tezę tę potwierdzają kandydaci na różnego typu stanowiska pracy, z którymi podczas rozmów kwalifikacyjnych spotykają się Konsultanci Competitive Skills. Nie zależnie czy są to osoby ubiegające się o pracę w dużej międzynarozowej korporacji, czy w małej rodzinnej firmie, jako jeden z kluczowych wyznaczników efektywności swojej pracy wskazują motywowanie pozamaterialne, w tym "dobre słowo" od szefa.

"Szefowie bardzo często pozytywne wyniki pracy swoich podwładnych traktują jako normę i nie mają w zwyczaju im pochlebiać w takiej sytuacji. Niestety wszelkie uchybienia i porażki, nawet te najdrobniejsze powodują frustrację przełożonego, wyrażaną często w zwerbalizowanej agresji" - mówi Magda Pajewska HR Partner CS.

Szefowie, pamiętajcie: zarówno negatywne jak i pozytywne wzmocnienia motywują i pobudzają do działania. Jeśli już stosujecie zasadę bezpośredniej krytyki i wyciągania negatywnych konsekwencji błędów popełnianych przez pracowników, zastosujcie także zasadę chwalenia w przypadku pozytywnych wyników wykonywanej pracy.

 

Competitive Skills

« powrt