Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Networking - coraz bardziej doceniana sieć kontaktów

Wiele z ofert rynku pracy, wbrew niektórym wyobrażeniom, nie dociera do powszechnie dostępnych środków masowego przekazu, jakimi są prasa, czy też internet. Dzieje sie tak, gdyż niektóre "elitarne oferty" przeznaczone są wyłacznie dla osób z sieci.

Wiele z ofert rynku pracy, wbrew niektórym wyobrażeniom, nie dociera do powszechnie dostępnych środków masowego przekazu, jakimi są prasa, czy też internet. Dzieje sie tak, gdyż niektóre "elitarne oferty" przeznaczone są wyłacznie dla osób z sieci.

Takie oferty odnaleźć można przede wszystkim na ukrytym rynku pracy. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż wszelkie wiadomości przenoszą się tu drogą pantoflową, czyli „z ust do ust”. A im wyższe jest stanowisko, na które poszukiwany jest kandydat, tym bardziej prawdopodobne jest, iż będzie on poszukiwany właśnie poprzez rekomendacje partnerów biznesowych i znajomych. W jaki więc sposób uzyskać informacje o upragnionym, wakującym stanowisku pracy?, W jaki sposób, też pozyskać kandydata, który jest doskonale wykwalifikowany, a jednak nie rozsyła swoich aplikacji w odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczone w prasie i internecie? Odpowiedź na te dwa pytania jest bardzo prosta - NETWORKING.

Ale co to takiego?

Większości ludzi pojęcie networking kojarzy się z informatyką i internetem, ale w biznesie networking to coś zupełnie odmiennego. Jest to, mówiąc najprościej sieć kontaktów i relacji jaką nawiązujemy z innymi ludźmi w biznesie, ale i poza nim. W sytuacji poszukiwania pracy networking staje się doskonałym narzędziem komunikacyjnym, służącym do pozyskiwania i gromadzenia informacji, umożliwiającym dotarcie do właściwych ludzi, a dzięki temu osiągania postawionych celów. Networking opiera się na budowaniu marki samego siebie na rynku pracy. Poprzez relacje z innymi ludźmi komunikujemy światu o naszych kwalifikacjach, umiejętnościach, talentach i dotychczasowych sukcesach.

Networking w zasadzie zachodzić może w każdym czasie i w każdym miejscu. Nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie spotkamy kogoś, kto może pomóc nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Budowanie sieci kontaktów jest czasochłonne, pamiętać należy jednak, iż w tej materii nie ilość relacji ma znaczenie, ale najważniejsza jest ich jakość.

W jaki sposób budować sieć kontaktów?

Budowanie rozpocząć można od osób, które już są nam znane, począwszy od rodziny przyjaciół, znajomych, sąsiadów, współpracowników, klientów, partnerów biznesowych i innych ludzi, których znamy bezpośrednio lub pośrednio. Ukłonem w stronę poszukujących kontaktów biznesowych ludzi, stały się ostatnio liczne portale internetowe, należące do kategorii „Social Networking Technology”, na których zaprezentować można swoje zainteresowania, doświadczenie, umiejętności i inne ważne naszym zdaniem informacje, nawiązać relacje z innymi osobami, a także dowiedzieć się drogą nieformalną o istniejących wakatach w różnych organizacjach. Aby uzyskać dostęp do takich stron internetowych, trzeba się na niej uprzednio zarejestrować, podając swoje dane, taki jak: wykształcenie, status, nazwę firmy, w której się pracuje, zajmowane stanowisko i ewentualnie zakres obowiązków. A po zalogowaniu możemy już całkiem swobodnie budować sieć ciekawych kontaktów z innymi użytkownikami portalu.

W jaki sposób mówić o sobie?

Networking wymaga od korzystających z niego ludzi bycia asertywnym. Oznacza to, iż aby osiągnąć zamierzone cele, osoba musi bez skrępowania zareklamować siebie i swoje talenty. Nie można, więc bać się mówić o sobie językiem korzyści, czyli pozytywnie. A co ważne, trzeba przy tym zademonstrować pewność siebie i przekonanie co do własnej niepodważalnej wartości. Jeśli spotkanie z osobą odbywa się osobiście, a nie na przykład przez internet, należy zwrócić baczną uwagę na pierwsze wrażenie jakie stwarzamy. Pamiętać bowiem należy, iż prawo do pierwszego wrażenia mamy tylko jeden jedyny raz. Świadomie nawiązujmy, więc kontakt wzrokowy z rozmówcą, zdecydowanie uściśnijmy jego dłoń i mówmy głośno i wyraźnie.

Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Nawiązane liczne kontakty trzeba w jakiś sposób uporządkować i pogrupować. Przydatne okazać mogą się wizytówki osób, z którymi nawiązaliśmy relacje, notes, narzędzia elektroniczne takie jak: komputer, czy też Personal Digital Assistants, powszechnie znany jako „Pocket”. Ponieważ Networking nie jest nigdy jednostronny, opiera się on bowiem, na braniu, ale i również dawaniu, pomocne może okazać się notowanie informacji o osobach, które poznaliśmy. Te informacje w późniejszym czasie być może okażą się dla nas  bardzo przydatne. Przed ponownym kontaktem z osobą, ktorą już poznaliśmy zastanówmy się najpierw, czego chcemy i co możemy w zamian zaoferować.

Pielęgnowanie relacji

Gdy już  z satysfakcją możemy pochwalić się posiadaniem licznego grona ludzi w „naszej sieci”, nie możemy zapomnieć, że kontakty te, aby trwały i służyły nam przez długi czas - muszą być należycie pielęgnowane. Za pomoc w poszukiwaniu stanowiska, czy też kandydata na stanowisko zawsze trzeba osobom grzecznie podziękować. Ale relacje z pozostałymi ludźmi także należy podtrzymywać, pomoże nam w tym wysłanie raz na jakiś czas e-maila, osobiste spokaniem, czy też wykonanie krótkiego telefonu.

Competitive Skills

 

« powrót