Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Nauczyciele stracą przywileje emerytalne?

Nauczyciele muszą zadbać o zdrowie, bo jeszcze długo przyjdzie im pracować, zanim przejdą na emeryturę. Rząd uważa, że groźba nabawienia się chorób gardła i nerwic to żadna wymówka.

Nauczyciele muszą zadbać o zdrowie, bo jeszcze długo przyjdzie im pracować, zanim przejdą na emeryturę. Rząd uważa, że groźba nabawienia się chorób gardła i nerwic to żadna wymówka. Nauczyciele będą musieli pracować do 65. roku życia (mężczyźni), a n do 60 (kobiety).

Nauczyciele, którzy planują przejść na wcześniejszą emeryturę i myślą, że uda im się to zrobić bez problemów, powinni się pospieszyć. Wielu z nich, jeśli nie zrobi tego w tym roku, to w przyszłym nie będzie już miało takiej możliwości. Rząd chce od 2009 roku postawić tamę dla masowego przechodzenia na tzw. pomostówki .Wiadomo już, że emerytalna tama to cios wymierzony m.in. w nauczycieli, bo np. górnicy zachowają swoje przywileje. Tymczasem tylko nieliczni „pedagodzy” przejdą na wcześniejszy wypoczynek. Będą to osoby, którym dziś do emerytury brakuje kilku lat.

Rządowy projekt reformy emerytur zakłada, że zmieniona zostanie  Karta Nauczyciela, czyli ustawa gwarantująca pedagogom różne przywileje. Z Karty mają być wykreślone przepisy o prawie do emerytury dla nauczycieli w wieku 60 lat i nauczycielek w wieku 55 lat, o ile przepracowali oni w szkole 20 lat i 10 w innych miejscach.

Zamiast wcześniejszej emerytury, starsi nauczyciele będą mogli przechodzić na specjalny urlop nauczycielski. Ma on wynosić maksymalnie pięć lat. 

Competitive Skills

« powrót