Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Jak bardzo zapracowani są Polacy?

Twierdzimy, że bardzo długo pracujemy, mamy problem z uzyskaniem w odpowiednim czasie urlopu, a codziennie siedzimy po godzinach. Mało kto przyczynę tych kłopotów znajduje w złej organizacji czasu pracy.

Twierdzimy, że bardzo długo pracujemy, mamy problem z uzyskaniem w odpowiednim czasie urlopu, a codziennie siedzimy po godzinach. Mało kto przyczynę tych kłopotów znajduje w złej organizacji czasu pracy. Niektórzy twierdzą, że pracodawcy oszczędzają i to, co powinno należeć do zadań dwóch a nawet większej liczby pracowników, spada na jednego - efektywnego.

Jak jest z naszą rzetelnością i uczciwością względem pracodawców. Jak faktycznie wykorzystujemy czas, który powinien być poświęcony wyłącznie pracy zawodowej?

Z sondażu Rzeczpospolitej, przeprowadzonym w styczniu br. wynika, że jesteśmy rzeczywiście zapracowani i sumienni. 46% respondentów twierdzi, że faktycznie ich dzień pracy trwa dłużej niż osiem godzin. Aż 83% badanych wypiera się spędzania choćby najkrótszych chwil w pracy na graniu na komputerze, 64% nie szuka rozwiązań dla prywatnych spraw w Internecie, a 56% nigdy nie wychodzi nawet na chwilę z pracy.

To są oczywiście nasze stwierdzenia, jak jest naprawdę?

Pewne jest jedynie to, co twardo deklarują przepisy i dane statystyczne czyli, że Polacy, w porównaniu do Europejczyków z innych państw mają dłuższy tydzień pracy, a co więcej maksymalnie wykorzystują prawo w tym zakresie. Podczas, gdy Polacy pracują 40 godzin tygodniowo, Niemcy - 38 godzin, Brytyjczycy przeciętnie - 37 godzin - mimo, że prawo tam zezwala nawet na 48 godzinny tydzień pracy. Najkrócej w Europie pracują Francuzi - 35 godzin w tygodniu.

Takie statystyki wystarczają aby stanowić podpuchę dla naszych rodaków do zmiany - jakiej? To zależy. Jedni wybierają ucieczkę na zachód, gdzie oprócz mniejszego przynajmniej pozornie - zaangażowania w pracę będą mogli otrzymywać bardziej godziwe wynagrodzenie. Inni szukają rozwiązań na miejscu - wykorzystując część czasu pracy na sprawy osobiste. Nie chętnie jednak przyznajemy się do tej formy rekompensaty poczucia „nieuczciwości” w przepisach polskich pracodawców.

Competitive Skills

 

« powrót