Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Grywalizacja - odpowiedź na rosnącą konkurencję

Wejście na rynek i dynamiczny rozwój grywalizacji spowodowany jest wieloma czynnikami. Jednym z nich jest niewątpliwie konieczność poszukiwania przez firmy nowych przewag konkurencyjnych.

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno jest konkurować asortymentem, czy ceną. Będąc klientem łatwo zauważyć, że niemalże we wszystkich sklepach mamy te same produkty w zbliżonych cenach; u każdego fryzjera możemy obciąć, czy zafarbować włosy, w każdej pralni możemy uprać marynarkę i kożuch…

Czym więc kierujemy się podejmując decyzję gdzie kupić, gdzie ostrzyc włosy, gdzie uprać?

Jeśli nie czynnik ekonomiczny i nie jakość pomogą mi podjąć decyzję, to co?

Zastosowanie grywalizacji w budowaniu lojalności klientów

Częstym czynnikiem przekonującym klientów do skorzystania z oferty konkretnej firmy jest zbudowana relacja pracownika tej firmy z klientem. Od lat funkcjonują specjalistyczne stanowiska „opiekunów klienta” odpowiedzialne za budowanie właśnie takich sprzyjających relacji - to działa. Do wypracowywania u klientów lojalności wiele firm wykorzystuje też systemy CRM lub programy partnerskie, umożliwiające zbieranie i efektywne wykorzystywanie informacji o klientach dla budowania i pielęgnowania relacji.

Idąc dalej w „walce o klienta” zaczynamy wykorzystywać właśnie grywalizacyjne mechanizmy lojalnościowe, polegające na wciąganiu pracowników i klientów w grę, na nagradzaniu wysiłków pracowników i decyzji podejmowanych przez klientów.

Grywalizacja działa więc tu dwutorowo: po pierwsze grają pracownicy, pozyskując klientów i nakłaniając ich do kupowania naszych produktów i usług, do powracania do nas, a w najwyższym stadium rozwoju lojalności do zwracania się do nas z potrzebą przedstawienia klientowi nowej spersonalizowanej oferty. Po drugie grają klienci, którzy są przez nas nagradzani za pozostanie i korzystanie z coraz bardziej pełnego wachlarza naszych usług.

Jednym z najbardziej popularnych mechanizmów grywalizacyjnych, wykorzystywanych do budowania lojalności klientów jest tworzenie społeczności i umożliwienie zbierania punktów.  Doskonałym przykładem są tu karty lojalnościowe, które wydają swoim klientom sieciowe drogerie, sklepy, kawiarnie, czy restauracje. Ich posiadacze mogą nabywać produkty po niższych cenach, ale także zdobywać punkty, które następnie wymieniają na nagrody.

Grywalizacja od środka

Wewnątrz firmy, np. w działach sprzedaży wykorzystywane są aplikacje grywalizacyjne - gry np. na komórki, które pozwalają handlowcom monitorować swoje wyniki na tle osiągnieć innych handlowców z działu. Sprzedawca informowany jest na bieżąco o tym ile sprzedał, które ma aktualnie miejsce w rankingu, kto jest najlepszy, ile brakuje mu do zwycięstwa, czy do premii.

Grywalizacja niezależnie czy kierowana do klienta, czy do pracownika wpływa w znacznym stopniu na konkurencyjność naszej firmy. Nawet największe przedsiębiorstwa takie jak Microsoft czy Honda korzystają z ogromnej mocy gier. Zachłysnęła się tym trendem głównie Ameryka. W Polsce na razie grywalizacja zaczyna budzić się w marketingu i w handlu. Jest jednak przed nią ogromna perspektywa rozwoju i ekspansji na niemalże wszystkie inne obszary biznesu.

Enterprise gamification Sp. sp. z o.o.

www.grywalizacja24.pl

« powrt