Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Elastyczne formy zatrudnienia

Wielu polskich pracodawców wciąż woli by zatrudnieni przez nich fachowcy codziennie przychodzili do firmy, by "odsiedzieć" osiem godzin, tymczasem na zachodzie Europy elastyczne formy zatrudnienia przyjęły się już dawno.

Sposobem na lepsze dostosowanie czasu pracy do oczekiwań pracownika oraz do wymagań samej firmy może być zadaniowy czas pracy. W takich sytuacjach szef wyznacza tylko określone zadania oraz termin, w którym powinny zostać ukończone. Reszta jest w rękach pracownika. To on decyduje, gdzie i w jaki sposób je wykona. Podobna forma sprawdza się świetnie w zawodach wymagających spędzenia dużej ilości czasu poza firmą.

Jeszcze większą swobodę daje telepraca. Dla pracodawcy oznacza obniżenie kosztów, dla pracownika natomiast lepsze warunki wykonywania zleconych zadań, możliwość samodzielnego decydowania o wymiarze godzin pracy oraz możliwość efektywniejszego łączenia życia zawodowego z prywatnym. Z dobrodziejstw telepracy korzystają najczęściej pracownicy telemarketingu i działów obsługi klienta.

W przypadku osób, które z powodów rodzinnych nie mogą pojawić się w pracy tak często jak wcześniej, dobrym rozwiązaniem może być Job- sharing, czyli dzielenie się obowiązkami z jednego etatu i wykonywaniem ich niezależnie od siebie. Taka idea pracy jest nie tylko modna, ale staje się coraz częściej sposobem na życie wielu ceniących wolność wolnych "strzelców".

Elastyczne formy zatrudnienia to propozycja nie tylko dla specjalistów, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki poza pracą, ale również dla pracowników, którzy nie są w stanie codziennie spędzać w firmie ośmiu godzin, chodzi tu głównie o rodziców.

Competitive Skills

« powrót