Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Elastyczne formy zatrudnienia

W dzisiejszych czasach pracodawca ma coraz większy wybór nietypowych form zatrudniania.

W dzisiejszych czasach pracodawca ma coraz większy wybór nietypowych form zatrudniania. Któż kiedyś pomyślałby o zjawisku  dopasowywania według potrzeb zakładu form zatrudnienia? Wprawdzie najkorzystniej jest zatrudnić na umowę o dzieło. Jednak w sytuacji gdy pracodawca nie wiąże z pracownikiem stałych i długoterminowych planów, najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy terminowej czyli na czas określony lub na czas wykonania określonego zadania. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się nowoczesne formy zatrudnienia m.in.:

- umowa na zastępstwo,

- praca tymczasowa,

- telepraca,

- wypożyczenie pracowników

Pracodawcy mają dzięki szerokiemu wachlarzowi form zatrudnienia przeanalizować każdą z nich i dopasować do sytuacji oraz potrzeb firmy. Najważniejsze jest ż każdy wyżej przedstawiony sposób pozwoli na obniżenie obciążeń finansowych. Jedyne co pozostaje niewiadomą to reakcja pracownika na proponowaną mu formę zatrudnienia  Któż kiedyś pomyślałby o zjawisku  dopasowywania według potrzeb zakładu form zatrudnienia? Wprawdzie najkorzystniej jest zatrudnić na umowę o dzieło. Jednak w sytuacji gdy pracodawca nie wiąże z pracownikiem stałych i długoterminowych planów, najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy terminowej czyli na czas określony lub na czas wykonania określonego zadania. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się nowoczesne formy zatrudnienia m.in.:

- umowa na zastępstwo,

- praca tymczasowa,

- telepraca,

- wypożyczenie pracowników

Pracodawcy mają dzięki szerokiemu wachlarzowi form zatrudnienia przeanalizować każdą z nich i dopasować do sytuacji oraz potrzeb firmy. Najważniejsze jest ż każdy wyżej przedstawiony sposób pozwoli na obniżenie obciążeń finansowych. Jedyne co pozostaje niewiadomą to reakcja pracownika na proponowaną mu formę zatrudnienia.

Competitive Skills

« powrót