Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Dłuższy urlop macierzyński?

Dłuższe urlopy macierzyńskie, zachęty finansowe do tworzenia żłobków przy zakładach pracy, ulgi dla rodziców zatrudniających opiekunki dla dzieci - dziś komitet stały Rady Ministrów przyjmie nowelizację kodeksu pracy, która ma zachęcić Polki do rodzenia dzieci i ułatwić im godzenie macierzyństwa z karierą zawodową.

Zamiast 18 tygodni, urlop macierzyński ma trwać 26 tygodni po urodzeniu jednego dziecka, a 36 tygodni po urodzeniu większej liczby dzieci. 

Dziś otoczenie społeczne zniechęca do powiększania rodziny. Najnowsze badania opublikowane przez portal Pracuj.pl ukazują skalę dyskryminacji zawodowej kobiet po urodzeniu dziecka. Aż 85% ankietowanych było świadkami negatywnego stosunku przełożonych do kobiet wychowujących dzieci. 56% matek dyskryminację odczuło na własnej skórze.

Prorodzinna nowela kodeksu powinna zmniejszyć skalę dyskryminacji poszerzając prawa Polek. Urlop macierzyński wydłuży się z 18 do 26 tygodni. Firmom ułatwi się tworzenie żłobków i przedszkoli dla dzieci pracowników. Od pensji rodziców wracających z urlopów wychowawczych pracodawcy nie będą musieli odprowadzać składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Competitive Skills

« powrt