Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Człowiek - orkiestra. HR- owiec XXI wieku

Ekspert od budowania wizerunku, wyrozumiały psycholog, znawca finansów i zorganizowany manager. Kim jest współczesny HR-owiec?

To osoba, która nie tylko posiada rozbudowany know-how, lecz także zawsze wie „what” i „when”. Ktoś, kto od podszewki zna zarówno własną firmę, jak i jej branżowe otoczenie.

Człowiek renesansu i specjalista od misji niemożliwych, na co dzień mierzący się ze służbowymi wyzwaniami, a w czasie wolnym poświęcający się ciekawym lekturom i doskonaleniu swoich umiejętności. Z myślą o nim powstało nowe Kompendium HR, w którym branżowi fachowcy szkicują portret współczesnego pracownika działów personalnych oraz starają się podsunąć mu pomysły na nowe ścieżki rozwoju.

Rola managerów i pracowników działów zarządzania zasobami ludzkimi w firmach wciąż przybiera
na znaczeniu. Wraz z poszerzającym się spektrum obowiązków rośnie także liczba ich kompetencji. Dlatego
w najnowszej publikacji Grupy Pracuj znalazł się raport „HR-owca portret własny”, który podsumowuje
jak wygląda codzienne życie branży, zarówno w sferze służbowej, jak i prywatnej. Eksperci pochylili się także nad tym, ile zarabiają osoby zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi i jakie szkolenia powinny wybierać, by odnieść sukces czy otrzymać podwyżkę.

 Stale zwiększająca się liczba zadań bezpośrednio wiąże się z dynamicznie rosnącymi potrzebami biznesu, za którymi coraz częściej podąża HR. W związku z tym pracownicy działów personalnych muszą wykazywać się świetną orientacją w branżowych trendach i w jednym palcu mieć nowe narzędzia oraz procesy. W odpowiedzi na nurtujące ich pytania eksperci Kompendium HR przygotowali materiały poświęcone outsourcingowi pracowników, grywalizacji w ich rozwoju oraz budowaniu powiązanego ze strategią fimy EVP. W swoich artykułach opisali także to, dlaczego warto przeprowadzać exit interview, jak motywować niezmotywowanych oraz co zrobić, by przygotować idealną ofertę pracy.

Współczesny HR-owiec walczy o pożądanego pracownika niczym fachowiec od marketingu o lojalnego klienta. Dlatego na łamach Kompendium HR, znalazło się także kilka cross-branżowych ciekawostek. Można w nim przeczytać między innymi o tym, dlaczego w HR warto stosować siedem marketingowych tricków, jak się rekrutuje po skandynawsku oraz dowiedzieć się, ile dobrego dla branży ma szansę zrobić magiczny wskaźnik NPS.

„W piątej edycji Kompendium HR chcieliśmy nie tylko zaprezentować pracownikom zarządzającym zasobami ludzkimi najnowsze tredny i rozwiązania branżowe, lecz także podkreślić, jak ważna jest rola HR-u
w funkcjonowaniu nowoczesnej firmy. Wraz z rozszerzaniem się obszaru wpływów menedżerów HR, poszerzają się także ich horyzonty. Dlatego w publikacji poruszamy tematy content marketingu, rekrutacji wewnętrznej, czy tego, jak znaleźć, zainteresować i zatrudnić wymagającego kandydata IT. Mamy nadzieję,
że materiały zawarte w publikacji odpowiedzą na bieżące potrzeby HR-owców, przydadzą się im w codziennej pracy oraz pomogą budować przemyślaną ścieżkę kariery” - mówi Iga Pazio, redaktor naczelna kompendium HR.

Artykuł pochodzi ze strony: www.grywalizacja24.pl
Wydawcą portalu jest Enterprise Gamification Sp. z o.o.

« powrót