Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Brakuje pieniędzy na emerytury

ZUS wyliczył, że w ciągu najbliższych pięciu lat na wypłatę emerytur, rent, zasiłków może zabraknąć nawet ponad 300 mld zł. –Bez reformy systemu ubezpieczeń grozi nam katastrofa- oceniają eksperci.

ZUS wyliczył, że w ciągu najbliższych pięciu lat na wypłatę emerytur, rent, zasiłków może zabraknąć nawet ponad 300 mld zł. -Bez reformy systemu ubezpieczeń grozi nam katastrofa- oceniają eksperci.

ZUS przygotował najnowszą prognozę sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłaca składki dla 7 mln osób.  Przewidywano, że wpłacane przez Polaków składki nie pokryją wydatków na emerytury i renty, ale mało kto spodziewał się, że deficyt będzie aż tak wielki.

Zakład na podstawie danych GUS o stopie bezrobocia i inflacji, przygotował trzy warianty rozwoju, jednak w każdej prognozie deficyt będzie nadal obecny.

ZUS zapewnia, że obecne prognozy są przygotowane na podstawie obowiązującego prawa oraz wskaźników bezrobocia i wzrostu gospodarczego. Jeśli rozwój będzie szybszy i państwo popracuje nad nowym prawem, powstanie więcej firm, które zatrudnią więcej pracowników i będzie więcej składek. Również ograniczenie wcześniejszych emerytur będzie miało wpływ na poprawę  sytuacji ZUS.

Nad  takim ograniczeniem i nową ustawą pracuje już Ministerstwo Pracy. Gotowy projekt w czerwcu ma trafić do Sejmu. Zakłada on, że od 2009r. wcześniejsze emerytury będą przysługiwać tylko nielicznym, zatrudnionym w najcięższych warunkach.

 

Competitive Skills

« powrót