Szkolenia Rekrutacja Doradztwo
 

PROMOCJE


Będziemy pracować o kilka lat dłużej

Europejczycy będą pracowali dłużej, bo Stary Kontynent stanął w obliczu emerytalnego bankructwa. Finansowej klapie może zapobiec jedynie podwyższenie wieku emerytalnego i zrównywanie go dla kobiet i mężczyzn.

Do tej pory statystyczny Europejczyk przechodził na emeryturę w wieku 57 lat. To jednak coraz częściej tylko miłe wspomnienie, a ludzie przed sześćdziesiątymi urodzinami zamiast na wakacje wybierają się częściej do pracy.

 Statystyki są dla nich nieubłagane. Przyczyną niekorzystnego trendu jest starzenie się Europy. W połowie stulecia ponad pięćdziesiąt milionów mieszkańców kontynentu będzie miało powyżej osiemdziesięciu lat. To aż dwa razy więcej niż w trzy lata temu. Obecnie pracuje zbyt mało ludzi, by zarobili na emerytury dla tak wielkiej grupy. Państwa Unii Europejskiej robią więc wszystko, by liczba tzw. starych pracowników, czyli przed sześćdziesiątką, wzrosła do 2030 roku o co najmniej 24 miliony.

Dłuższą pracę popierają nie tylko rządy. Prywatne firmy na Zachodzie coraz częściej oferują starszym pracownikom zachęty, które mają przytrzymać ich przy biurku. Należy do nich choćby oferowanie im rozbudowanych pakietów socjalnych czy luźnego dnia pracy, co sprowadza się do uwolnienia pracownika od siedzenia w biurze przez osiem czy dziesięć godzin.

Jak długo pracują Europejczycy?

-Niemcy, Irlandczycy, Holendrzy, Hiszpanie i Portugalczycy muszą ustawowo pracować do 65. roku życia. W praktyce większość obywateli tych państw korzysta z wcześniejszych emerytur, jeszcze przed sześćdziesiątką.

 -Niemcy przechodzą na emeryturę średnio w wieku 57 lat.

-Włosi pomiędzy 57. a 65. rokiem życia.

 -Brytyjczycy muszą pracować do 65 lat. W praktyce jednak trafiają na emeryturę w wieku 59 lat.

 -Węgrzy - mężczyźni pracują do 62 lat. W przyszłym roku taki sam wiek emerytalny będzie obowiązywał także Węgierki.

-Łotysze - mężczyźni 62 lata, a kobiety 61,5. Równy wiek emerytalny (62 lata) dla obu płci zacznie     obowiązywać w 2009 r.

-Litwini - 60 lat (kobiety), 62,5 (mężczyźni). Docelowo ma to być 65 lat dla obu płci.

-Francja - jej mieszkańcy ustawowo mają zapisany wiek emerytalny na poziomie 65 lat. W praktyce jest on znacznie niższy.

 Competitive Skills

« powrt